Domáci radca - Záhrada

Ak nájdete na mojich stránkach niečo, na čo máte autorské právo,
tak ma prosím Vás upozornite - ja to ihneď odstránim!

Úvod Moja maličkosť Moja Katka Môj domov Moja rodná obec Moje miš maš Moje fotky Môj kontakt

Hlavná stránka
Moja Katka
Moja rodinka
Moje recepty
Stránky pre deti
Pozitívne myslenie
Psíčkovia
Ručné práce

Domáci radca
Domáca lekáreň
Zoznam byliniek
Rady záhradkárom
Veršíky
Rôzne zaujimavosti
Ubytovanie v Čiernom Balogu
Piesne z Čierneho Balogu

Avokádo
Chcete si vypestovať avokádo? Potrebujete k tomu kôstku z avokáda, do ktorej zapichnete tri špajdle tak, aby ste ju mohli položiť na okrah pohára. Ten naplníte vodou, aby bola spodná časť kôstky namočená. Keď si o niekoľko týždňov kôstka vytvorí korene a výhonky, mali by ste ju zasadiť. Rastlinku štepte na vrcholoch, keď dosiahnu dĺžku asi 15 cm.

Bonsaj
Ak si chcete vypestovať bonsaj, nájdite strom so zaujímavým tvarom a na jeseň vykopte semienko. Zasaďte ho do kvetináča a doprajte mu rok, aby sa usadilo. Potom ho na jar vyberte z kvetináča, vyrežte všetky hrubé korene a znova zasaďte. Druhý rok postup opakujte. V treťom roku presaďte rastlinku do stálej nádoby, korene skráťte až o tretinu a môžete ho začať tvarovať pomocou drôtika.

Bylinkové kolesá
Ak nemáte v záhradke veľa voľného miesta, môžete vysadiť bylinky do starých pneumatík. Skúste napríklad šalviu, pažítku, peržlen, rozmarín, tymián a materinu dúšku. Do stredu kolesa zasaďte vyššie bylinky, ako je rozmarín, okolo neho plazivú materinu dúšku a pozdĺž obvodu kolesa petržlen.

Cesnaková ohrada
Ak nechcete, aby sa myši dostali k zelenine alebo ku kvetinám, vysaďte okolo nich riadky cesnaku. Myši neznášajú jeho výrazný pach a neodvážia sa k chutným rastlinkám dostať.

Domáce hnojivá
Hnojivá nemusíte iba kupovať, ale využite svoju domácnosť. Napríklad studený čaj, staré pivo, kávová usadenina, šupky z ovocia a zo zeleniny alebo voda z akvária obsahujú živiny vhodné ako hnojivo.

Dotieravé králiky
Ako odradiť králiky od návštevy vašej záhrady? Medzi kapustu a šalát položte starú hadicu, ktorú si králik môže spliesť s hadom. Odpudzuje ho aj pach hnojiva, ktoré vyrobíte zo sušenej krvi a z kostí. Okolo kapusty vysaďte cibuľovú zeleninu (cibuľu, cesnak, pór).

Drsné ruky
Ak neradi používate v záhradke gumové rukavice, skúste si ruky po práci vykúpať v takejto tekutine: do 2 dcl vlažného mlieka pridajte kávovú lyžičku práškového cukru a šťavu z jedného citróna. Ruky namočte aspoň na 5 minút, potom vlažnou vodou opláchnite a natrite dobrým krémom.

Hrušky
Hrušky prihnojujte každý rok, inak môžu zhodiť plody predčasne. Začiatkom roka rozsypte okolo stromov síran draselný. Vždy na jar k nim rozložte vrstvu kompostu. Ak je sucho, zalievajte strom raz týždenne asi 50 litrami vody.

Chutnejší zeler
Mojím koníčkom je štepenie stromov, pestovanie zeleniny, a tak mám jednu radu pre pestovateľov zeleniny: po vysadení zeleru vytvorte okolo každej sadenice priehlbinku v tvare misky, aby sa v nej držala vlhkosť. Zeler často zalievajte, prihnojujte a pri okopávaní zahrňte len korene (buľva zeleru musí byť nad zemou, nesmie sa prikryť zeminou). Takto vypestujete zeler aj v oblastiach, kde sa tejto zelenine nedarí.

Jedlé gaštany
Pestovať takýto strom môžete len vo veľkej záhrade, pretože vyžaduje priestor. Akonáhle sa uchytí, nie sú s ním už veľké starosti. Plody zbierajte v septembri hneď po opadaní na zem. Očistite ich a rozložte na teplé miesto. Na druhý deň obráťte, aby uschli rovnomerne. Potom ich naukladajte do pohárov medzi vrstvy piesku, kde vydržia aj pol roka.

Kaktusy
Mnohé kaktusy nepotrebujú počas zimy takmer žiadnu vodu a obdobie chladu niektorým z nich dokonca prospeje: uložte ich na suchom, svetlom, chladnom mieste a v marci ich začnite polievať a hnojiť. Nikdy ich nepostrekujte, aby nezostávali na nich škvrny.

Kameň do skalky
Ste milovníkom záhradnej skalky a chcete si vyrobiť kameň podľa vlastných predstáv? Zmiešajte 1 diel cementu, 2 diely hrubozrnného piesku a 2 diely náhrady rašeliny. Po troškách prilievajte vodu, až vznikne želaná hmota. Tú potom tvarujte okolo skutočného kameňa či plechovky, ktorú po stvrdnutí materiálu vyberiete. Umelý kameň tak zostane dutý.

Kofeínom na škodcov
Škodcovia ovocia a zeleniny vedia narobiť veľa starostí a zvyčajné chemické postreky sčasti otrávia aj samotný produkt či okolitú pôdu. Preto vyskúšajte postrek z kofeínu, ktorý je najmä pre slimákov smrtonosným jedom, hoci pre ľudí je zdravotne neškodný.

Kompostovanie
Takmer všetko je kompostovateľné a nezabúdajte na to počas celého roka. Posekaná tráva, ovocné a zeleninové šupky, ale aj prach z vrecúška vo vysávači. Väčšie kusy ako vetvičky, drevnaté stonky radšej rozdrvte.

Krtince v záhradke
Rada pre záhradkárov – ak máte problémy s krtincami, vložte do nich ľudské vlasy a krtkovia sa veľmi rýchlo stratia, pretože neznášajú tento pach. Pomôže aj to, keď polejete ich cestičky slanou vodou.

Kvety a vápnik

Kvety potrebujú pre rast vápnik. Netreba ho kupovať, stačí si odkladať škrupiny z vajec. Tie nadrobno potlčte a posypte zeminu okolo kvetov. Odvďačia sa vám krásnymi kvetmi a zelenými listami.

Lekáreň v záhrade
Urobte si takú v záhradke: čerstvé kvety z harmančeka upokojujú a privolávajú spánok. Listy alebo mladé výhonky z mäty povzbudzujú. Tinktúra z tymiánu alebo z materinej dúšky je výbornou ústnou vodou. Petržlen používajte na zmiernenie príznakov dny a artritídy.

Lunárne sadenie

Mesiac ovplyvňuje rast a plodenie rastlín, a tak pri splne Mesiaca sejte cibuľu, kapustu, mrkvu, reďkovku, špenát a kapustu. Počas splnu môžete zbierať bylinky, ovocie i zeleninu. Dva dni pred splnom zasa sejte fazuľu, hrach, kukuricu. Vašej záhradke sa bude dariť lepšie.

Nádobky na priesady
Prázdne obaly od jogurtov sa vám zídu v záhradke na priesady, prípadne do nich môžete zasadiť zelený petržlen, kôpor, pažítku.

Novinová výstelka

Ak chcete mať viac fazule alebo hrachu, ešte pred sadením vyložte dno brázdy kompostom a prúžkami starých novín. Uchová sa tak potrebná vlhkosť a teplo.

Ochrana pred hmyzom
Ak hľadáte spôsob, ako chrániť ovocie, najmä jablká pred lietavým hmyzom (osami, sršňami), do malej fľašky od kečupu nalejte 2 – 3 cm od dna pivo a zaveste na konár, kde je najviac jabĺk. Výsledok sa za dva dni dostaví. (Nedávajte do nádoby sirup – ničia sa tým aj včely, ktoré do piva nejdú, zatiaľ čo osy a sršne áno.)

Ochrana pred hrabošmi
Máte v záhradke problémy s hrabošmi? Na jar, keď sa seje zelenina zo semena (napríklad mrkva), vyhrabte hlbší jarok, vyložte ho vetvičkami smreka alebo jedličky, na to dajte zeminu, zasejte semeno a prikryte opäť zeminou. Tento spôsob je vhodný aj pri sadení zemiakov.

Ochrana pred slimákmi
Slimáky nie sú schopné odolať pivu, a tak naplňte plastový pohárik pivom, zapustite ho do pôdy, ale nie príliš hlboko, aby do pohára nespadli aj užitočné živočíchy. Pohárik prikryte plastovým kvetináčom, ktorý položte hore dnom a urobte doň veľký otvor. Pohár stačí vymieňať a dopĺňať pivom raz za tri dni v závislosti od množstva slimákov.

Ochrana pred škorcami
Ak škorce napádajú vaše čerešne, pomôžte si týmto spôsobom: Na palice v tvare písmena T pripevnite pomocou špagátov 20 – 30-centimetrové pásiky alobalu. Palice umiestnite nad korunu čerešne alebo višne. Pásiky sa vo vetre pohybujú a odrážajú do okolia stromu svetelné lúče, čo pôsobí ako blýskanie zrkadielkom a škorce to odplaší.

Ochrana pred voškami
Keď zasadím papriku, zasadím k nej aj zeler – nebudú sa na ňu chytať vošky. Je to veľmi účinný biologický prostriedok proti škodcovi.

Paradajky bez chemikálií
Ako dopestovať paradajky bez použitia chemických prostriedkov, ktoré ich môžu navyše poškodiť? Na jeseň hoďte zrelé paradajky do záhradného hnoja, na jar totiž narastú ako planta, ktorú presadíte do záhrady a necháte rásť. Nepotrebujete tak žiadne chemické prostriedky a rajčiny budú veľmi chutné, voňavé a vo veľkom množstve.

Provizórna pivnica

Ak máte záhradu, ale chýba vám pivnica, zadovážte si betónovú rúru (aká sa používa na odpadové kanály) a osaďte ju do zeme až po horný okraj. Na zimu do nej môžete odložiť všetku zeleninu vrátane kapusty, kelu a zakryť ju betónovým príklopom. Ešte aj v máji, v júni je zelenina čerstvá, akoby ste ju práve vykopali zo zeme.

Rozmnoženie jahôd
Výhonky rastliny pripevnite k zemi kúskami drôtu, ktorý ohnite do tvaru písmena U. Rastlina sa tak lepšie zakorení a ponúkne viac plodov.

Rozmnožovanie paprade
Na jeseň odstrihnite zdravý list a nechajte ho dva-tri dni vyschnúť na papieri. List potom jemne odstráňte a napadaný prášok (výtrusy paprade) rozprášte na dostatočne zvlhčenú zeminu v kvetináči. Ten položte na misku z vodou.

Šetrné priväzovanie
Ak privezujete paradajky, kríčky alebo kvety, pomôžte si silónovými pančuškami nastrihanými na dvojcentimetrové pásiky. Takýto špagát je pružný, pevný, ale predovšetkým nepoškodzuje rastliny.

Špinavé ruky
Ak máte po práci v záhradke veľmi špinavé ruky, rýchlo a dobre ich vyčistíte takto: keď vypijete kávu, usadeninu nevylievajte, ale dôkladne si ňou vyšúchajte ruky. Potom ich opláchnite, nasypte na ne štvrť lyžičky kyseliny citrónovej a postupujte rovnako. Napokon umyté mydlom a vysušené natrite mastným krémom.

Trávnik
Na rovnomerné vysiatie trávnatého semena použite plechovku, do ktorej dna urobte niekoľko dierok. Okraje by mali byť hustejšie. Trávnik prevzdušňujte raz za rok – hroty vidiel zapichávajte do pôdy (asi 7 cm) vo vzdialenosti maximálne 15 cm. Vyhýbajte sa krátkemu polievaniu, ktoré spôsobuje plytké zakorenenie. Hnojivo by malo obsahovať dusík (na jar a v lete na vlhkú pôdu) a fosfor (jeseň).

Vápno v pôde
Ako zistiť, či je v pôde dosť vápna? Do misky dajte trochu suchej hliny a nalejte ocot. Ak pôda šumí, je v nej dostatok vápna a netreba už vápniť.

Viac zemiakov
Väčšiu úrodu zemiakov dosiahnete, ak rozkrojíte väčší zemiak na polovicu tak, aby každá polovica mala rovnaký počet očiek. Hľuzy nechajte pred sadením asi týždeň odpočinúť, čím rezná plocha nebude mokvať. Rez môžete posypať práškom z dreveného uhlia, aby ste zemiaky ochránili pred infekciou. Zemiaky budú síce menšie, ale bude ich viac.

Zberač jabĺk
Vezmite si väčšiu plechovku a do horného i dolného okraja vyvŕtajte po dva otvory. Hornou dvojicou prevlečte kus drôtu, obtočte ním asi 3 m dlhú tyč a kliešťami spojte oba konce. To isté urobte na spodnej časti plechovky. Aby neskĺzla dolu, do tyče zatlčte klinec tesne pod horným okrajom. Plechovku môžete vystlať penou a zber napríklad jabĺk sa môže začať.

Zdravá paprika
Ak chcete mať zdravú, nepoškodenú a chutnú papriku, nikdy ju nesaďte na miesta, kde boli pred rokmi zemiaky, uhorky, paradajky. Všetky tieto rastliny sú náchylné k rovnakým chorobám a tým by sa zvýšilo nebezpečenstvo nákazy.

Zrezávanie kvetov
Kvety zo záhradky režte vždy ráno ostrým nožom, nie nožnicami, ktoré stlačia stonku a porušia jej bunky. Stonky by mali byť zrezané na čo najväčšiu plochu, aby prijímali čo najviac vody. Odporúča sa ich dokonca zrezávať pod vodou, aby do stoniek nevnikol vzduch a nebrzdil prívod vody.

Čerstvé ovocie vydáva plyn, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Preto ku kyticiam nedávajte misy s ovocím.

Tvrdé stonky drevnatých rastlín, ako sú napríklad ruže a kaliny, narežte na báze ostrým nožom. Potom spodnú časť stonky rozmliaždite kladivom, aby ste umožnili lepší prietok vody.
Vo váze vydržia kvety tak dlhšie.

Všetkým rezaným kvetom prospieva
hnojenie
Dobrú, domácu zmes získate zmiešaním:
2 lyžíc cukru, 1 litra horúcej vody a 2 a pol lyžice bežného bielidla.

Ak musíte presadiť ker v preň v nevhodnom období, najprv ho zmenšite.
Zrežte ho o 1/3 a pred premiestnením na nové stanovište postriekajte prípravkom proti zasychaniu. Ker presaďte ihneď po vykopaní a výdatne zalejte.

Veľká plodnosť v mladosti robí ovocné stromy v starobe neplodnými. Chybou preto je keď necháte mladé stromy príliš skoro rodiť, a tým ich vyčerpáte. Ako opatrenie proti tomu sa odporúča prebierka príliš hustých plodov. Plody čo ostanú budú potom väčšie, ba dokonca púčiky pre nasledujúci rok sa budú lepšie vyvíjať.

Na zalievanie rastlín je výborné tekuté hnojivo.
Vyrobíte so ho tak, že do jutového vreca dáte čerstvý hnoj a vrch zviažete pevným špagátom, vrece potom ponorte do sudu s vodou a každý deň ním pohýbte. Keď bude mať voda farbu slabého čaju, môžete ňou začať zalievať rastliny.

Hľuzy begónii po odumretých listov, ešte pred nástupom mrazov, vyberte z pôdy. Nadzemnú časť odrežte blízko pri hľuze. Po zasušení reznej rany uložte do rašeliny a bez polievania uchovajte pri teplote 8 až 10 °C

Na konci apríla podložte jahody slamou, aby ostávali suché a tak boli chránené pred múčnatkou.

Keď podložíte dozrievajúce plody tekvíc starou strešnou škridlou alebo doštičkou, ochránite ich pred pôdnou vlhkosťou a zabránite ich hnitiu.

Karfiol zostane biely ak ho zakryjete kapustným listom.

Orechy kráľovské veľmi nepotrebujú rez. Keď však treba odstrániť konár, siahnite po pílke v neskorom lete. Na konci zimy by inak zranené miesta veľmi ronili miazgu.

Ak má váš pes blchy, dajte mu do búdy listy vlašského orecha.

Roztoče vášho domáceho vtáka zbavíte, ak na stenu jeho klietky zavesíte hrubé plátno. Roztoče si naň sadnú a môžete ich zlikvidovať.

Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda.

Aby ste predišli nájazdu mravcov môžete pri miestach ich vstupu do domu nasypať klinčeky. V prípade, že sa už mravce zahniezdili, nachystajte im pascu. Lyžicu cukru a 2 lyžice droždia rozpustite vo vode. Zmes dajte do plytkých nádob a rozmiestnite vo dobe alebo byte.

Mravenisko odstránite, ak zmiešate 1 diel gáfru a 9 dielov liehu, a kvapalinu potom nalejte na mravenisko.

Komáre vám nebudú zo záhrady lietať do domu ak na okno postavíte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom.

Ovocné mušky rýchlo odletia, ak k miske s ovocím položíte otvorený balíček škorice.

Záhrada